Više od 70 posto američkih kompanija koje posluju u južnom dijelu Kine razmatraju odgađanje daljnjeg ulaganja u tom području i preseljenje dijela ili kompletne proizvodnje u druge zemlje zbog utjecaja trgovinskog rata na prihode, navodi se u izvještaju Privredne komore SAD.
U izvještaju u kojem je obuhvaćeno poslovanje 219 kompanija se navodi da američke firme koje posluju u Kini vjeruju da su usljed trgovinskog rata ugroženije u odnosu na ostale zemlje čije kompanije posluju u Kini, od čega trećina posluje u sektoru proizvodnje.
Najmanje 64 posto kompanija saopćilo je da razmatra opciju preseljenja proizvodnje izvan Kine, a samo jedan posto planira da proizvodnju smjesti u Sjevernoj Americi.
- Dok više od 70 posto američkih kompanija razmatra odgađanje ili otkazivanje investicija u Kini, kao i preseljenje dijela ili čitave proizvodnje, samo polovina kineskih firmi dijeli njihovu zabrinutost - navodi se u izvještaju.
Američke kompanije suočene su s rastućom konkurencijom koju čine kompanije iz Vijetnama, Njemačke i Japana, dok kineske firme konkurenciju vide u kompanijama iz Vijetnama, Indije, SAD i Južne Koreje.
Predsjednik Komore Harli Sejedin (Harley Seyedeen) izjavio je da potrošači smanjuju ili uopće ne upućuju narudžbe.
Istraživanje je provedeno u periodu između 21. septembra i 10. oktobra, nedugo nakon što su SAD uvele dodatne carine na uvoz kineske robe u vrijednosti od 175 milijardi eura, a Kina je zauzvrat uvela carine na američku robu u vrijednosti od 52 milijarde eura.
